.ajax{ display: none; }

آینده ای که غول های تکنولوژی روی آن سرمایه گذاری کرده اند | نشر دانشگاهی كيان

ورود اعضا

آینده ای که غول های تکنولوژی روی آن سرمایه گذاری کرده اند

واقعیت مجازی. آن چیزی که طی سالهای اخیر سر و صدای بسیاری به پا کرده است و در نمایشگاه های بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات جزو مورد اقبال ترین فناوری ها است. فناوری که به مرور زمان یک به یک شرکت های بزرگ و غول تکنولوژی راب ه سمت خود جلب میکند و به تدریج در حال تبدیل شدن به یک جریان اصلی در حوزه تکنولوژی است. واقعیت مجازی به تدریج در حال تسخیر دنیا فناوری است و چه بسا در آینده شاهد یک دنیای پر از واقعی مجازی باشیم.
واقعیت مجازی فناوری است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار میگیرد و براساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند. به عبارت دیگر هنگامی که یک فرد دستگاه واقعیت مجازی را بر روی سر خود نصب می کند، در جلوی چشمان خود محیطی را مشاهده می کند که براساس تغییر موقعیت بدنش تغییر می کند و ذهن انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است. یک محیط واقعیت مجازی در دستگاه واقعیت مجازی توسط اپلیکیشن های اختصاصی آن به وجود می آید. برخی از این محیط ها به صورت گرافیک رایانه ای و سه بعدی هستند و برخی دیگر نیز ویدئوها یا تصاویری 360 درجه از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. با این قابلیت فناوری واقعیت مجازی می ‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند.

شروعی جذاب، آینده ای مطمئن

واقعیت مجازی برای اولین بار در سال 2013 و در جریان نمایشگاه معروف تکنولوژی بازی های رایانه ای یعنی E3 به نمایش در آمد و از همان زمان مورد توجه گارتنر قرار گرفت. در این نمایشگاه برای اولین بار از دستگاه واقعیت مجازی Oculus رونمایی شد و طی سه سال بعد از آن موضوع واقعیت مجازی از یک تکنولوژی در حال طراحی و آزمایش پای به بستری فراختر نهاد و اکنون در میان مشتریان بسیار شناخته شده است.

با این همه هنوز واقعیت مجازی به شکل کامل تبدیل به تکنولوژی نشده است که بتواند در خانه مشتریان جای خوش کند و هنوز در خطر آزمایش و تحلیل قرار دارد و از سویی بازی ها یا ویدئوهای کامل برای این دستگاه ها تولید نشده است. در وهله و نگاه نخست واقعیت مجازی بیش از همه تکنولوژی مربوط به بازی های رایانه ای خواهد بود. اما ظرفیت و پتانسیل این تکنولوژی محدود به این حوزه نیست. فیسبوک به این دلیل دستگاه Oculus را خریداری کرده است که گمان میکند این تکنولوژی در واقع پلتفرم اصلی محاسبات و دنیای رایانه در آینده خواهد بود. تکنولوژی و پلتفرمی که از شبکه های اجتماعی تا خدمات و سرویس های آنلاین و آفلاین را در بر خواهد گرفت.

اما در این میان آنچه اکنون با آن مواجه هستیم ملغمه ای از انواع و اقسام نمایش ها از دستگاه های واقعیت مجازی است که بیش از همه مربوط به پخش ویدئو و بازی های رایانه ای است. شاید به همین دلیل است که موسسه گارتنر اعتقاد دارد این تکنولوژی حداقل تا 5 سال آینده تبدیل به جریان اصلی نخواهد شد. موضوعی که البته شرکت هایی مانند مایکروسافت – که اکنون در حوزه واقعیت افزوده فعال است – گوگل و فیسبوک میتوانند آن را سرعت بخشند.