.ajax{ display: none; }

اختراع جدید محققان MIT و جاودانگی داده ها | نشر دانشگاهی كيان

ورود اعضا

اختراع جدید محققان MIT و جاودانگی داده ها

به نقل از خبرگزاری تابناک محققان و پژوهشگران MIT موفق به طراحی و تولید رایانه ای شده اند که به لحاظ منطق ریاضی به هیچ وجه داده های کاربران در ن از دست نخواهد رفت. این رایانه به اصطلاح «ضد خرابی» یا Crash Proof خوانده میشود و از مکانیزم حفاظت داده ها به شیوه ای خاص برخوردار است.
این رایانه که اولین رایانه ای است که بر اساس منطق ریاضی هیچ داده ای در آن از بین نخواهد رفت، توسط پژوهشگران MIT در آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی این دانشگاه (CSAIL) طراحی و توسعه یافته است.

این محققان موفق به طراحی گونه ای جدید از سیستم فایل شده اند که به لحاظ تجربی از دست رفتن داده ها در آن به شکل اتاقی غیر ممکن است. این هدف از طریق مکانیزمی تحت عنوان تایید رسمی یا Formal Verification محقق شده است که مبتنی بر تشریح کامل عملکرد نرم افزاری در رایانه و شناسایی مرزهای غیر قابل عبور نرم افزار برای پوشش آنها بوده است.

در واقع بر خلاف تصور اولیه این رایانه به هیچ مانع از خرابی یا توقف کار نمیشود بلکه طراحی آن به گونه ای است که در هنگام هرگونه اتفاق یا خرابی، داده های موجود در آن کاملا محافظت میشوند و به هیچ وجه از دست نخواهند رفت:

اختراع جدید محققان MIT و جاودانگی داده ها
«نیکولای زلدویچ» محقق ارشد CSAIL که خود از بانیان این طرح بوده است درباره آن در یک پیام رسانه این نوشته است: آنچه دغدغه همه کاربران را تشکیل میدهد این است که این سیستم فایل جدید به حد کافی قابل اعتماد باشد و هنگام بروز هرگونه اتفاق یکباره نظیر خرابی، قطع برق، ایرادات نرم افزاری یا خطاهای سخت افزاری و مانند آن زنده ماندن داده ها را تضمین کند.

وی ادامه داده است: اطمینان از این که این فایل سیستم جدید در هر حالتی از خرابی یا توقف سیستم قادر به بازیابی اطلاعات باشد، نیازمند به کار گیری یک ترفند و خلاقیت بوده است. در این مکانیزم لازم است که شما جزء به جزء عملیات سیستم و نرم افزار و هر گونه فعالیت دیسک را در نظر آورید و سپس از خود سوال کنید: اگر در این شرایط سیستم دچار خرابی یا توقف شود چه باید کرد؟ الان چه طور؟ در این وضعیت چطور؟ و مانند آن... . اهمیت موضوع در این است که در حال حاضر کاربران مشکلات اساسی و عدیده ای را با فایل سیستم های فعلی برای بازیابی داده ها بعد از خرابی یا توقف کار سیستم دارند.

در نتیجه سیستم طراحی شده توسط MIT که قرار است در یک نشست تخصصی در پاییز رسما معرفی شود، امکان از دست رفتن داده ها تحت هر شرایطی را غیر ممکن میسازد.

تحقیقات قبلی البته امکان طراحی رایانه ای ضد خرابی و ضد از دست رفتن داده ها را به اثبات رسانده بود، اما اقدام MIT اولین رایانه عملیاتی با استفاده از کد واقعی برای سیستم فایل را نتیجه داده است.

«زلدویچ» و همکاران وی برای طراحی این سیستم از یک ابزار با عنوان Proof Assistant استفاده کرده اند که محیط تایید رسمی را از طریق کی کد برنامه نویسی شده مهیا میکند. این کد از مکانیزم پیچیده ای برخوردار است که الگوریتم آن با تشریح یک دیسک تا تشریح یک بیت داده را در بر میگیرد.

البته نتیجه کار این محققان یک رایانه با سرعت پایین است – البته در حال حاضر – اما پیش قراول مسیری است که طی آن در آینده شاهد رایانه هایی باشیم تا به هیچ وجه داده های کاربران شاید به شکلی ابدی از دست نروند.