معرفی کتاب- طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های پزشکی و مهندسی پزشکی با COMSOL | نشر دانشگاهی كيان

ورود اعضا

معرفی کتاب- طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های پزشکی و مهندسی پزشکی با COMSOL

COMSOL نرم‌افزار شبیه‌ساز چند فیزیکی و یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارها در زمینه‌ی المان محدود است. این نرم‌افزار قادر به تحلیل مسایل گوناگون در زمینه‌های مختلف علمی و مهندسی است. از جمله مزایای نرم‌افزار کامسول می‌توان به این موارد اشاره کرد: COMSOL یک نرم‌افزار تخصصی میان‌رشته‌ای است، کامسول قابلیت تحلیل مساله براساس ماژول‌های مختلف را دارد؛ بنابراین چندفیزیکی است، کامسول با نرم‌افزار قدرتمند MATLAB ارتباط مستقیم دارد.
انتشارات دانشگاهی کیان سری‌ کتاب‌های مختلف این نرم‌افزار را چاپ کرده است. طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های پزشکی و مهندسی پزشکی با COMSOL، طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی برق و فیزیک با COMSOL و طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی عمران با COMSOL از جمله سری‌های نرم‌افزار کامسول است که توسط انتشارات کیان چاپ شده است. طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک (جامدات) و نیز سیالات از دیگر سری‌های کتاب نرم‌افزار کامسول هستند که در دست چاپ‌اند.
در این پست به معرفی کتاب طراحی و شبیه‌سازی پروژه‌های پزشکی و مهندسی پزشکی با COMSOL می‌پردازیم. این کتاب تالیف بهروز باقری، پیمان عمرانی و ناهید قنبریان و 543 صفحه است. کتاب دارای دو بخش است. بخش اول که سه فصل از کتاب را به خود اختصاص می‌دهد، مخاطب را با نرم‌افزار COMSOL و ماژول‌های آن آشنا می‌کند. سپس محیط این نرم‌افزار، ابزارها و سربرگ‌های مورد استفاده در نرم‌افزار COMSOL، کتابخانه مواد، ابزارهای مورد نیاز در بخش مدل‌سازی و عملیات مش‌بندی معرفی شده‌اند. فصل سوم از این بخش به اتصال نرم‌افزار کامسول به نرم‌افزار MATLAB اختصاص دارد. در این فصل مطالب با تصاویری برای فهم بهتر همراه هستند. تصاویر نیز از کیفیت مطلوبی برخوردارند.
بخش دوم این کتاب، شامل تمرین‌های کاربردی است. تمرین‌های کاربردی 19 تمرین را به خود اختصاص می‌دهد. این کتاب با سه پیوست به‌پایان می‌رسد. در این پیوست‌ها فهرستی از سطح مقطع‌های نرم‌افزار، جزییات تکمیلی درمورد محیط کار نرم‌افزار COMSOL و آشنایی با نقش متغیرها و عملگرهای نرم‌افزار توضیح داده شده است. تمرین‌ها با مقدمه‌ای درمورد موضوع تمرین آغاز می‌شوند و سپس به تحلیل مساله مورد نظر پرداخته می‌شود. در پایان برخی از تمرین‌ها نیز مراجع مربوط به مطالب ذکر شده است.
اکنون برای خواندن یک فصل از کتاب اینجا را کلیک کنید.