معیارهای یک کتاب خوب | نشر دانشگاهی كيان

ورود اعضا

معیارهای یک کتاب خوب

اگر فرصتی داشتیم و سری به کتاب‌فروشی‌های انقلاب زدیم و با هدفمندی قصد انتخاب کتاب خوب را داشتیم، بهتر است بدانیم کتاب خوب با دو معیار شناخته می‌شود. یک معیار فیزیکی است که چاپ دو رنگ یا چهار رنگ، صحافی تمیز، طراحی گرافیکی داخلی متناسب با مفهوم، طرح جلد که متناسب با موضوع کتاب باشد، کیفیت کاغذ و جلد و در نهایت قیمت را شامل می¬شود. اما چیزی که ما را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود کتاب را در دست نگه داریم و یک پاراگراف آن را بخوانیم، معیارهای محتوایی کتاب است. در این مواقع معمولا اول فهرست کتاب را ورق می‌زنیم تا ببینیم آنچه دنبالش هستیم، در کتاب موجود است؟ سپس به سراغ مقدمه‌ی مولف می‌رویم. اغلب قدرت قلم، طرز بیان و لحن مولف در مقدمه‌اش دیده می‌شود.
بعد از اینکه مقدمه‌ی مولف را خواندیم و با طرز بیان او آشنا شدیم، صفحه‌های ابتدایی کتاب را ورق می‌زنیم و چند خط آن را می‌خوانیم.
راهنمای دیگری برای شناسایی کتاب خوب، راهنمای پشت جلد کتاب است. معمولا کتاب‌های خوب در پشت جلدشان خودشان را معرفی کرده‌اند. پس این راهنما را از دست ندهید.
در نهایت نیز می‌توان درمورد مولف یا مترجم بیشتر پرس‌ و جو کرد و از سوابقش در زمینه‌ی نویسندگی مطلع شد.
مطلب دیگری که می‌تواند ما را به سوی کتاب جذب کند، روان بودن و سادگی بیان آن است. این کار معمولا به عهده‌ی ویراستار است. بنابراین نقش ویراستار در ایجاد یک کتاب خوب بسیار مهم است.